وبلاگ

MDF یا فیبر متوسط چگالی چیست؟


 MDF نمونه ای از فیبر نورد با چگالی متوسط  یک محصول چوب مهندسی است که با شکستن باقی مانده های چوبی یا  چوب نرم به الیاف چوب، اغلب در یک  defibrator ساخته می‌شود و آن را با موم و یک گیره رزین ترکیب می‌کند و با استفاده از دما و فشار بالا ، پانل‌هایی تشکیل می‌دهد.

  MDF به طورکلی متراکم تر از تخته سه لا است وازالیاف جدا شده ساخته شده‌است، اما می‌تواند به عنوان مصالح ساختمانی مشابه با استفاده ازتخته سه لااستفاده شود. MDF  بسیار قویتر و متراکمتر از تخته خرده چوب است.

این نام از تمایز درتراکم فیبرکربن حاصل می شود. تولید MDF درمقیاس بزرگ دردهه 1980، در آمریکای شمالی و اروپا آغاز شد.

در ادامه به توضیح نحوه تولید وانواع ورقه های MDF  می پردازیم.


فهرست مطالب ام دی اف (MDF)


 
1.     خواص فیزیکی

2.     نوع

3.     ساخت

3.1           تولید تراشه

3.2           تولید فیبر

3.3           تشکیل ورق

4.     مقایسه با جنگل های طبیعی

4.1           مزایا

4.2           خرابی

5.     برنامه

6.     نگرانی های امنیتی

7.     روکش MDF

 

خواص فیزیکی ام دی اف (MDF)

 
با گذشت زمان، اصطلاح MDF یک نام عمومی برای هر نوع تخته فیبرخشک شده است.
MDF معمولا از 82٪ فیبر چوب، 9٪ رزین اوره فرمالدئید، 8٪ آب و 1٪ موم پارافین تشکیل شده است و تراکم آن معمولا بین 500 کیلوگرم در مترمکعب (31 پوند در فوت / 3 فوت) و 1000 کیلوگرم در متر مکعب (62 پوند در فوت / فوت) است. محدوده تراکم و طبقه بندی به عنوان کم نور، استاندارد یا تخته با چگالی بالا نامناسب وگیج کننده است. چگالی تخته ، هنگامی مهم است که در رابطه با تراکم فیبر به ساخت پانل ارزیابی می شود. پانل MDF ضخیم درتراکم 700-720 کیلوگرم درمترمکعب می تواند به عنوان تراکم بالا درمورد پانل های فیبرچوب نرم درنظر گرفته شود درحالیکه پانل تراکم ساخته شده ازالیاف چوب سخت به این شکل محسوب نمی شود. تکامل انواع MDF به واسطه تفاوت نیاز به برنامه های خاص مورد نیاز است.

انواع ام دی اف  (MDF)

 
انواع مختلفی از ورق MDF (گاهی اوقات با رنگ های رنگی) وجود دارد:

 ·        ورقه MDF فوق العاده (ULDF)

·        مقاوم در برابررطوبت معمولا سبزاست.

·        MDF بازدارنده آتش معمولا قرمز یا آبی است.

با وجودی که فرایندهای تولید مشابه درساخت انواع فیبرکربن استفاده می شود، MDF دارای چگالی معمولی 600-800 کیلوگرم بر مترمکعب یا 02222222/1 بشکه در 3 است، درمقایسه با تخته خرده چوب (160-450 کیلوگرم بر متر مکعب) چسب فیبر کربن (600-1،450 کیلوگرم بر متر مربع).

ساخت ام دی اف (MDF)

 
در استرالیا و نیوزیلند، گونه اصلی درختی که برای MDF استفاده می شود، ریشه کاج کاشته شده است. اما انواع مختلفی از محصولات نیز استفاده شده است، از جمله جنگل های دیگر، کاغذ اتلاف شده و الیاف. از آنجائیکه مقاومت دربرابر رطوبت مورد نظر است، می توان ازیک درصد از گونه های اکالیپتین استفاده کرد و ازمحتوای روغن درختان این گونه استفاده کرد.

تولید تراشه ام دی اف (MDF)

 
پوست درختان پس از برش بریده می شوند. پوست می تواند برای استفاده در محوطه سازی فروخته شود، یا در کوره ها سوخته میشود. سیاهه های خرد شده به کارخانه MDF فرستاده می شود، جایی که فرآیند تراشه انجام می شود. تراشه دیسک معمولی حاوی 4-16 تیغه است. هرگونه تراشه های حاصل که بیش از حد بزرگ هستند ممکن است مجددا تراشه شود تراشه های کوچک ممکن است به عنوان سوخت استفاده شوند. سپس تراشه ها شسته می شوند و برای نقص ها بررسی می شوند. چیپس ها به صورت مجزا برای ذخیره سازی ذخیره می شوند.

تولید فیبر ام دی اف (MDF)

 
در مقایسه با دیگر تخته های فیبر، مانند ماسونیت، MDF با بخش بعدی فرآیند مشخص می شود و نحوه تولید الیاف به صورت فردی، اما دست نخورده، الیاف و عروق، از طریق فرایند خشک تولید می شود. سپس تراشه ها به شاخه های کوچک با استفاده از یک فیدر اسکورت فشرده شده و برای 30 تا 120 ثانیه گرم می شود تا لیگنین را در چوب خنک نگه دارد، سپس آن را به دیفیتراتور تغذیه می کند. یک دیفراگر معمولی شامل دو دیسک ضد گردان با شیارها در چهره آنها است. تراشه ها به مرکز تغذیه می شوند و به وسیله نیروی گریزازمرکز بین دیسک ها تغذیه می شوند. کاهش اندازه شیارها به تدریج فیبرها را جدا می کند، که توسط لیگنین نرم شده بین آنها کمک می شود.

 تشکیل ورق ام دی اف (MDF)

 
فیبر خشک به بالای یک "پاندیستور" مجهز می شود که فایبررا به طوریکنواخت درزیریک تشک مایع قرارمی دهد، معمولا ضخامت 230 تا 610 میلیمتر دارد.مات ازقبل فشرده شده ویا به طورمستقیم به فشار داغ و یا به یک ورق بزرگ برای یک فشار داغ چندگانه ارسال شده است. فشار داغ، رزین پیوند را فعال می کند و مشخصات قدرت و چگالی را تنظیم می کند. چرخه فشاردرمراحلی با ضخامت کف که برای اولین بار فشرده شده و به حدود 1.5 ×ضخامت تخته به پایان رسید،اجرا می شود. سپس فشرده ترشده و برای یک دوره کوتاه نگه داری می شود. این می دهد یک مشخصاتی از صفحه با افزایش چگالی ، که باعث مقاومت مکانیکی شده بیشتر و نزدیک شدن دو صفحه به یکدیگروکاهش تراکم انها می شود
پس از فشاردادن، MDF در یک خشک کن ستاره یا چرخ خنک کننده خنک، خرد شده و شسته شده است. در برخی برنامه های کاربردی، تخته ها نیز برای قدرت اضافی لایه بندی می شوند.
اثرات زیست محیطی MDF در سالهای بسیار بهبود یافته است. [نیازمند منبع] امروزه بسیاری از تابلوهای MDF ازموادمختلف ساخته شده اند. این شامل جنگل های دیگر، ضایعات، کاغذ بازیافت شده، بامبو، الیاف کربن و پلیمرها، نابود کردن جنگل و قطع کردن چوب کارخانه می باشد.
همانطور که تولید کنندگان تحت فشار قرار گرفته اند تا با محصولات سبزتر ظاهرشوند، آنها شروع به آزمایش و استفاده از سطوح غیرسمی می کنند. مواد اولیه جدید معرفی می شوند. نی و بامبو درحال تبدیل شدن به الیاف محبوب هستند؛ زیرا آنها یک منبع تجدید پذیرسریع هستند.

مقایسه چوب ام دی اف (MDF) با چوب های طبیعی

 
MDF حاوی گره یا حلقه نیست، و آن را هم شکل ترازچوب طبیعی درطول برش وسرویس قرارمی دهد. با این حال، MDF به طور کامل ایزوتروپیک نیست، زیرا فیبرها از طریق ورق به شدت فشرده می شوند. MDF معمولی دارای یک سطح سخت، مسطح وصاف است که برای روکش کردن مناسب است، زیرا دانه های زیرین به وسیله تلگراف از طریق روکش نازک مانند تخته سه لا وجود ندارد. MDF به اصطلاح “Premium" موجود است که تراکم یکنواختی را درطول ضخامت پنل دارد.

 فواید ام دی اف (MDF)


1.     MDF یک بستر عالی برای روکش کردن دارد

2.     برخی از ارقام ارزان تر از بسیاری ازچوب های طبیعی هستند

3.     Isotropic {خواص آن درتمام جهات در نتیجه عدم داشتن دانه است}، بنابراین تمایلی به ازهم جدا شدن ندارد نیست

4.     MDF سازگاربا قدرت واندازه است

5.     شکل خوب

6.     ابعاد پایدار (چوب را گسترش نخواهد داد)

7.     پایان آسان (به عنوان مثال، رنگ)

 اشکالات ام دی اف (MDF)


1.     ضخیم ترازتخته سه لا یا تخته خرده چوب است

2.     MDF ضعیف می تواند درهنگام اشباع شدن با آب نفوذ کند.

3.     ممکن است در صورتی که مهر و موم نشده باشد، پیچش کند یا گسترش یابد.

4.     ممکن است فرمالدئید آزاد شود که یک سرطان زا شناخته شده انسان است و ممکن است باعث بروز آلرژی، سوزش چشم و ریه درهنگام برش و صیقل شود .

5.     در محیط های کم رطوبت باعث انقباض قابل توجهی می شود.

6.     طرز تهیه (به عنوان مثال پایه های چوبی) از قبل آماده شده است، اما برای نقاشی با کیفیت خوب کافی نیست. با توجه به جذب آب سریع و رنگ با رنگ های لاتکس دشوار است.

موارد قابل استفاده ام دی اف (MDF)

 
MDF اغلب به دلیل انعطاف پذیری آن در پروژه های مدرسه مورد استفاده قرار می گیرد. Slatwall پانل های ساخته شده از MDF در صنعت اتصالات فروشگاه استفاده می شود. MDF عمدتا به دلیل کمبود رطوبت درکاربردهای داخلی کاربرد دارد. آن را در فرم خام با سطح شن و ماسه خوب و یا با پوشش تزئینی در دسترس است.
MDF نیز برای مبلمان مانند کابینت ها به دلیل سطح قوی آن قابل استفاده است.

نگرانی های ایمنی ام دی اف (MDF)

 
وقتی MDF قطع می شود، مقدار زیادی ازذرات گرد وغباربه داخل هوا پخش می شود. مهم است که از یک دهان بند طبی استفاده شود و مواد در یک محیط کنترل شده و تهویه ای بریده شود. تمرین خوبی برای مهر کردن لبه های بازدارنده برای محدود کردن انتشار گازهای آلوده کننده ای که در این مواد وجود دارد.
رزین های فرمالدئید معمولا برای اتصال فیبرها به MDF استفاده می شوند وتست به طورپیوسته نشان می دهد که محصولات MDF به طور ازادانه فرمالدئید آزاد می کنند و سایرترکیبات آلی فراررا منتشر می کنند که در معرض غلظت های نامعلوم قرار می گیرند، حداقل چند ماه پس از تولید.اوره فرمالدئید همیشه به آرامی از لبه ها وسطح MDF آزاد می شود. هنگام نقاشی، ایده خوبی است که تمام قسمتهای قطعه تکمیل شده را برای پوشش دادن فرمالدئید آزاد بپوشانید. فرآورده های موم و روغن ممکن است به عنوان اتمام استفاده شوند اما آنها در رسوب دادن فرمالدئید آزاد کمترعمل می کنند.
این که آیا این انتشار ثابت فرمالدئید به سطح مضر در محیط های دنیای واقعی برسد، هنوزبه طورکامل مشخص نشده است. نگرانی اصلی برای صنایعی است که از فرمالدهید استفاده می کنند. در سال 1987، EPA ایالات متحده آمریکا آن را به عنوان یک عامل سرطان زا توصیف کرد و پس ازمطالعات بیشتر، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان در سال 1995 (IARC) نیز آن را به عنوان یک عامل سرطان زا ممکن دانست. اطلاعات بیشتر و ارزیابی تمام داده های شناخته شده منجر به IARC برای طبقه بندی فرمالدئید به عنوان "سرطان زایی شناخته شده انسان" مرتبط با سرطان سوزش بینی و سرطان نازوفارنکس واحتمالا با لوسمی در ژوئن 2004 است.
طبق استانداردهای اکسایش هیئت بین المللی کامپوزیت (ICBES)، سه کلاس اروپایی فرمالدئید وجود دارد: E0، E1 وE2.این طبقه بندی براساس اندازه گیری سطح انتشار فرمالدئید است. به عنوان مثال، E0 به عنوان داشتن کمتر از 3 میلی گرم فرمالدئید ازهر 100 گرم چسب مورد استفاده در تولید تخته خرده چوب و تخته سه لا طبقه بندی می شود. E1 و E2، برعکس، به ترتیب دارای 9 و 30 گرم فرمالدئید درهر 100 گرم چسب هستند.درسراسرجهان، گواهینامه های متغیر وطرح های برچسب گذاری برای محصولاتی وجود دارد که می توانند به انتشار فرمالدئید، مانند صندوق منابع هوائی کالیرنیا (CARB)، صریح باشند.
  

روکش ام دی اف (MDF)

 
MDF روکش دار بسیاری از مزایای MDF را با یک لایه سطحی روکش چوب تزئینی فراهم می کند. در ساخت و سازهای مدرن ، به دلیل هزینه های بالای چوب سخت، تولیدکنندگان این رویکرد را برای به دست آوردن پوشش با کیفیت بالا بر روی تخته استاندارد MDF اتخاذ کرده اند. یک نوع معمول از روکش بلوط استفاده می کند.ساخت روکش MDF یک روش پیچیده است که شامل گرفتن یک تکه بسیار نازک از چوب سخت (تقریبا 1-2mm ضخامت) وسپس با استفاده ازروش های فشار بالا و کشش آنها را دراطراف تخته های MDF پروفیل قرارمی دهند. این فقط با پروفیل های بسیارساده امکان پذیراست؛ زیرا درغیر این صورت هنگامی که لایه چوب نازک خشک می شود، در نقطه خم شدن و زاویه شکسته می شود.
0
۲۳ تیر, ۱۳۹۷

رنگ کردن ورق ام دی اف (MDF)

رنگ کردن ورق ام دی اف (MDF)

رنگ کردن ورق ام دی اف (MDF)  یک کار خیلی راحت نیست، اما مزیتش این است که بعد از نقاشی کردن بلافاصله خشک میشود، پرایمر های مخصوصی، برای زیر سازی ، ام دی اف (MDF موجودند ،و برای ام دی اف به کار گرفته می شوند، ام دی اف می‌تواند با هر رنگ معمولی رنگ‌ آمیزی شودپرایمر (MDF) را تمیز می‌کند، و بر روی سطح به طور موثر اجازه خشک شدن رنگ‌ها را می‌دهدما توصیه می‌کنیم که پس از استفاده از پرایمر، ام دی اف را با یک  (فرچه)  نقاشی کنید.سطح (MDF)، با وجود تراکم آن بسیار متخلخل است. رطوبت رنگ معمولی به سرعت در (MDF)  جذب می‌شوداین باعث می‌شود، که یک پوست رنگ روی سطح باقی بماند، که چون همه رطوبت جذب شده‌، به خوبی رنگ با سطح ورق ام دی اف سازگاری ندارد ،  به این معنی است که هر لایه بعدی رنگ زده شده ، فقط به لایه  یا پوشش رنگ زیر آن چسبیده، نه به خود (MDF). به همین دلیل است که اگر ام دی اف (MDF)  به درستی رنگ نشده باشد،  گاهی اوقات رنگ تاول می‌زند و منجر به حباب‌های بزرگی روی سطح می‌شود. چون هوا  یا آب زیر اولین لایه رنگ  است برای جلوگیری از این اتفاق  که رخ ندهد،از پرایمر ویژه ورق ام دی اف (MDF)  استفاده کنید.

هنگامی که ورق ام دی اف (MDF)  یک روکش از پرایمر داشته باشد، ایده خوبی است که رنگ خود را کنار بگذارید و یک سنباده بسیار سبک را به سطح آن بدهیدبعد با قلم مو گردو غبار روی سطح را بردارید و با یک تکه پارچه‌ای که به آرامی ( خیس نباشد)  ، گرد و غبار را پاک نمائیداین به کل سطح اجازه می‌دهد که پوشش دوم پرایمر به صورت یکنواخت اعمال شود به یاد داشته باشید این یک روش برای آماده سازی سطح برای نقاشی است.

توجهزمانی که شما می خواهید ام دی اف را رنگ آمیری کنید و یا ان را برش دهید،لازم به ذکر است بدانید که گردو غبار رنگ آمیزی و برش ام دی اف برای شما مضر است و شما براید از ماسک استفاده کنید این امر را فراموش نکنید.

رنگ کردن دو طرف ورق ام دی اف:مستلزم این است که ابتدا ورق پایینی را قبل از نصب روکش پرایمر زده و رنگ کنید وقتی آماده شده بعد نصب کنید و بعد ورق بالایی را آماده کنید.

رنگ زدن لبه های ورق ام دی اف (MDF)

لبه‌های  ورق ام دی اف (MDF) حتی از سطح ورق هم متخلخل  تر هستند و در طول سالها تکنیکهای مختلفی که سعی در بدست آوردن لبه های صاف اند، وجود دارد.بهترین روشی که توسط  کابی بو پیشنهاد میشود ،استفاده از سنباده برای صاف شدن لبه های ورق ام دی اف است. این کار بیش ازحد از جذب پرایمر و رنگ  جلوگیری می کند.

بسیاری از مردم برای سنباده زدن،کاغذ سنباده را بر روی یک تکه کاغذ سنباده دیگر قرار نمی‌دهند، اما توصیه من به شما این است برای زدن سنباده از دو کاغذ سنباده باید استفاده کنید برای صاف شدن سطح ام دی اف برای ،رنگ زدن حتما از سنباده استفاده کنید و سطح را سنباده بزنید تا سطحی صاف و اماده برای رنگ آمیزی داشته باشید.

رزین های مورد استفاده برای ساخت (MDFاغلب حاوی فرمالدئید و سایر ترکیبات است که برای سلامتی کاملا خطرناک هستند. این ترکیبات می توانند در هنگام استفاده از ام دی اف (MDF) ازاد شود. همچنین رنگ آمیزی ، مانع آزاد شدن این ترکیبات می شود. همیشه در هنگام کار با (MDF) ،  از یک ماسک استفاده کنید.

معصومه عزیزی/ منبع : کابی بو، ورق ام دی اف (MDF)

0
۱۷ تیر, ۱۳۹۷

معایب و مزایای ورق ام دی اف (MDF)

معایب و مزایای ورق ام دی اف(MDF)

همانگونه که می دانید امروزه از ورق ام دی اف استفاده های فراوانی میشود در این مقاله ما سعی کردم بصورت خلاصه وار معایب و مزایای ورق ام دی اف (MDF) را برای شما توضیح دهیم.مزایای ورق ام دی اف (MDF)

استفاده از ام دی اف ((mdf می‌تواند به شما چند مزیت در ساخت کابینت بدهدیکی از بزرگ‌ترین مزایا برای استفاده از ام دی اف  mdf در ساخت کابینت می توان این باشد  که ارزان استشما معمولا می‌توانید  (MDF) را کمتر از هزینه خرید چوب واقعی بخریدبا انتخاب تخته فیبر با تراکم متوسط )ام دی اف (در برخی از مناطق منزل می‌توانید از پول برای استفاده در چیزهای دیگر صرفه‌جویی کنیداین کار زمانی که شما بودجه ای را در نظر گرفته اید و نمیخواهید بیشتر از ان هزینه کنید ، بسیار مفید است زیرا شاید کمتر از بودجه در نظر گرفته شده هزینه شود این به نفع شماست و میتوانید مبلغی را نیز برای کار دیگری کنار بذارید .

مزیت دیگر فیبر با دانسیته متوسط ام دی اف این است، که آن را می‌توان رنگ کرد هر رنگی که مد نظر شماس ویا حتی رنگی که شبیه چوب باشد وقتی این کار را انجام دهید ، بیشتر کسانی که کابینت های شما را ببینند نمی‌توانند بگویند، که ازجایگزین ارزان‌تر برای چوب واقعی استفاده کرده‌اید این کار کمکی فراوانی میکند که درختان جنگل نیز براحتی قطع نشوند.این مسئله مهمی است که  ام دی اف  را کاملا منحصر به فرد می‌کند.

معایب ورق ام دی اف (MDF)

از آنجا که تخته خرده چوب یا فیبر با چگالی متوسط  (MDF) واقعا چوب واقعی نیست، بلکه ادغام ذرات باقیمانده فشرده‌ شده با یک نوع رزین است، بسیار سبک‌تر از چوب واقعی استمتاسفانه ، آن هم چنین ضعیف و مستعد رطوبت است، که می‌تواند باعث توسعه و تبدیل آن به خطا شودخوشبختانه، اغلب صفحات های موجود تجاری معمولا بانوعی ورقه پوشانده می‌شوند که از آب یا رطوبت محافظت می‌کنند.

فیبر تراکم متوسط در مقایسه با چوب واقعی ضعیف استاین به این معنی است که وقتی آن را نصب کنید،این امکان  وجود دارد، که می‌تواند تحت فشار زیادی از هم جدا یا ترک برداردباید در مورد جایی که می‌خواهید از آن استفاده کنید بسیار مراقب باشید و آنچه را که از آن استفاده می‌کنید را چک کنید، تا مطمئن شوید که کج نمی شود.

از آنجا که MDF به اندازه چوب واقعی متراکم نیست، باید هنگام نصبش ازمیخ های سرپهن  بیشتری استفاده کنیدمیخ ها ی سرپهن را با فاصله ی کمی از یکدیگر بزنید در غیر این صورت صفحه ام دی اف (MDF) کج نصب میشود.

معصومه عزیزی/ منبع : کابی بو، ورق ام دی اف (MDF)

 

0
۱۲ تیر, ۱۳۹۷

ام دی اف (MDF) و ویژگی های استفاده از آن چیست؟

ام دی اف (MDF) و ویژگی های استفاده از آن چیست؟ 

ام دی اف (MDF) چیست؟ ام دی اف (MDF) اساسا خاک اره و چسب است، که با فشار و گرما همگن شده است. ام دی اف به انگلیسی‏ مخفف واژهٔ تخته فیبر با دانسیته متوسط‏ است که جزو فراورده‌های چوبی محسوب می‌شود. ام‌ دی ‌اف نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می‌گردد. دانسیته آن بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

چگونگی تغییر در رنگ ورق های ام دی اف (MDF)

زمانی که میخواهید تغییر در کابینت خود ایجاد کنید، راحت ترین راه این است که کابینت ها را رنگ کنید. جنس کابینت شما از ورق های ام دی اف است و این کار برای شما راحت است، زیرا ام دی اف (MDF) رنگ پذیری دارد و میتوان به راحتی ام دی اف (MDF)  را رنگ کرد و تنوعی  با کمترین هزینه در اشپزخانه خود ایجاد کنید. 

تزیین ام دی اف (MDF) با قاب چوبی

یکی از روش های مورد علاقه من برای تزیین ام دی اف (MDF) این است که قاب های نازکی از چوب را تراشیده و در ساخت کابیت در ورق های ام دی اف (MDF) بکار میبرم. روشی کم هزینه وبسیار زیبا برای تزیین کابینت های ساخته شده از  ورق ام دی اف است.ایراد بزرگ کار با ورق ام دی اف  (MDF)

 یکی از ایراد های بزرگ کار با ورق ام دی اف  گرد و غبار ناشی از برش ورق های ام دی (MDF) است. اگر در فضای باز برش بزنید کار بسیار راحت تر است، اما اگر در محیط بسته میخواهید ورق های ام دی اف را برش بزنید، توصیه من به شما یک ماسک خوب و تهویه هوای مناسب است.
حمل و نقل ام دی اف  (MDF) چگونه است؟

 برای حمل و نقل ام دی اف (MDF)  باید دقت کنید زیرا برخلاف ظاهر سختی که دارد، اینگونه نیست. ام دی اف اگر به جایی برخورد کند گوشه های ام دی اف لایه های چند تیکه میشود و در صورتی که با دست برخورد کند خراش های بدی را ایجاد میکند. پس حتما باید از دستکش برای جابه جایی استفاده کنید.

مقاومت ام دی اف (MDF) در برابر رطوبت چگونه است؟

ام دی اف در برابر رطوبت تا حدودی مقاوم است. شما باید در جاهایی که دائما در برابر رطوبت قرار دارد از استفاده از ام دی اف بپرهیزد.قرار گرفتن ام دی اف به مدت طولانی در رطوبت باعث میشود که در طول زمان ورق های ام دی اف  (MDF) متورم شده و رطوبت را جذب کند. توصیه من به شما این است تا جایی که میتوانید نگذارید رطوبت به پایه ام دی اف شما برسد.
معمولا از ورق ام دی اف (MDF) چه استفاده ای میشود؟

معمولا برای ساخت قفسه و کمد از ام دی اف (MDF) استفاده میشود چون هم، سطح صافی دارد و هم کم هزینه است. اما به کیفیت تخته چندلایه (پلی وود) نمی رسد زیرا بعد از مدتی استفاده از ورق ام دی اف (MDF)، به خاطر سنگینی وسایلی که روی قفسه گذاشته میشود قوس دار میشود.

 معصومه عزیزی/ منبع: کابی بو، ورق ام دی اف (MDF)

 


0
۱۰ تیر, ۱۳۹۷

پارت دوم تفاوت ورق ام دی اف(MDF) و تخته سه لایه

تخته سه لایه چیست؟

تخته سه لایه یک محصول چوبی پردازش شده است که با فشار دادن و اتصال ورق روکش چوب به یک قطعه جامد ساخته شده است.

(MDF)  ام دی اف در مقابل تخته سه لایه

تخته سه لایه نه تنها در ضخامت های مختلف است، بلکه در درجه های مختلف نیز قرار می گیرند،بنابراین شما می توانید یکی از مناسبترین نوع را برای پروژه خود انتخاب کنید. کلاسهای پایین تر بصورت الوار است که برای ساخت خانه ها و غیره استفاده می شود. بدیهی است که این نوع تخته به نظر نمی آید  که سه لایه باشد از آنجایی که پوشیده می شود.

مزایای تخته سه لایه

 از آنجا که این لایه شامل لایه‌های چوب در هر لایه است که مسیری متفاوت رادر بر می‌گیرد، این یک مصالح ساختمانی بسیار قوی است.

نسبت به ام دی اف در برابر اب مقاوم تر است و کمتر اب را به خود جذب میکند.

ظاهری  دارد که باعث می شود آنرا برای کابینت آشپزخانه، میز ناهار خوری، و پروژه های دیگر که در آن شما می خواهیدیک سطح چوب رنگارنگ بزرگ  داشته باشید مناسبتر است.

تخته چند لایه پیچ ها را بسیار محکم نگه می دارد، زیرا دانه های مختلف چوب در هر لایه باعث می شود که پیچ ها روی چیزی نگه داشته شوند.

در حالی که اکثر تخته سه لایه حاوی اوره فرمالدئید و سایر VOC ها است، اکنون امکان خرید تخته سه لایه بدون فرمالدئید وجود دارد. به دنبال نام تجاری Purebond در Home Depot باشید.

معایب تخته سه لایه

 گرانتر از MDF است و انواع مختلفیدارد.

به دلیل لایه هایی که روی لبه نشان داده می شود، باید لبه ها را به نحوی خاتمه دهید. این را می توان با لبه بر روی لبه یا با قطعات چوب یا قالب تزئینی انجام داد.

تخته سه لایه اغلب در هنگام برش روی لبه ها شکسته می شود، بنابراین برش صاف با تخته سه لایه سخت تر از تختهام دی اف (MDF) است.

دشوار است که طرح های دقیق را بر روی تخته سه لایه بکشید، زیرا لبه ها به هم متصل می شوند و سپس با لبه هایی که لایه ها را نشان می دهند و ممکن است در بعضی از نقاط طرح را نشود اجرا کرد.

اکثر تخته سه لایه ها حاوی اوره فرمالدئید و سایر VOC ها هستند که می توانند گاز را به خانه شما بفرستند. هنگام بریدن مراقب باشید.

چگونه تعیین کنم که ام دی اف بهتر است یا تخته سهلایه؟

 در واقعه من با نشان دادن چند مثال بطور عملی برای شما مختصر توضیح میدهم برای چه پروژه ای ام دی اف بهتر است و برای چه پروژه ای تخته چند لایه به مثال های زیر دقت کنید:

 اولین مثال ساخت میز کنسول(Scalloped)

برای این پروژه، من نیاز به چیزی دارم که بتوانم  به وسیله اره منبت کاری اره و  مویی یک برش  و یا یک طرح دقیق، بر روی لبه های میز کنسول( scalloped)حکاکی کنم. من تمام کارها را انجام دادم -سطوح و همچنین تمام لبه های برش - کاملا صاف کردم. میدانم که میشود رنگ مناسبتری برایش انتخاب کرد و این کنسول را رنگ آمیزی کرد، بنابراین رنگ آمیزی مورد توجه نیست.پس کدام یک برای این استفاده می کنم؟ تخته سه لایه یا ام دی اف(MDF


 

مثال دوم میز قهوه خوری عثمانی

من به وضوح به یک سطح بزرگ و صاف برای میز نیازدارم، اما با توجه  به رکن  اصلی .که به چیزی نیاز دارم که می تواند رنگ آمیزی شود تا با اجزای دیگر چوب پایه قهوه ای مطابقت داشته باشد. ؟ تختهسه لایه یا(MDF


 

مثال سوم آینه تزئینی پیچیده

 من نیاز به استفاده از چیزی دارم که در آن بتوانم یک طرح دقیق و پیچیده را برش بزنم م و با لبه ها صاف باقی بماند. من میتوانستم که این وسیله را رنگ کنم،اما رنگ کردن مسئله بحث ما نیست.پس کدام یک را برای این استفاده می کنم؟ تخته سه لایه یا ام دی اف(MDF


 

مثال چهارم قفسه های بالای دیوار کتابخانه

 برای ساختن نیاز به چیزی قوی داشتم. از آنجا که من تمام دیوار را نقاشیمیکنم، نیاز به توجهی به نقاشی آن نیست. من همچنین می دانستم که تمام لبه ها را با تار می پوشانم، بنابراین توجهی هم به این موضوع نیست.پس کدام یک را برای این استفاده می کنم؟ تخته سه لایه یا ام دی اف (MDF


 


آیا شما آماده هستید تا جواب ها را ببینید ؟

1.برای میز کنسول اسکارلت، از ام دی اف (MDF)  استفاده کردم. تمیز و صاف است. لبه های صاف اجازه می دهد تا طرح های پیچیده ای که برش داده شده اند را به راحتی حکاکی کنم. ولبه ها را هم هموار کنم.

2.برای قفسه پایین تر عثمانی، من از تخته سه لایه استفاده کردم.تخته سه لایه که در ان ام دی اف (MDF)نیست. من لبه های نه چندان زیبا را با قطعات 3*1چوب پوشانده ام.

3.برای آینه پیچیده، از (MDF) استفاده کردم، به همین دلیل به همان اندازه که روی میز کنسول اسکار استفاده  شده بود. ، این نیزمی تواند ساخته شده از 4*1 چوب، برشبه چهار قطعه و تاج درگوشه برای ساخت یک قاب. پس از آن طراحی برش بر روی لبه داخلی آن قاب. مزایای MDF این است که هیچ جهش زاویه ای وجود ندارد و هیچ کار اضافی با هم برخوردنمی کند.

4.این یک سوال فریب بود. 🙂 من واقعااز MDF در این پروژه استفاده کردم، اما تخته سه لایه کاملا قابل قبول بود، ودر واقع آن را ترجیح داده بوداگر میخواستم قفسه کتاب بسازم.

معصومه عزیزی/ منبع کابی بو

0
۰۵ تیر, ۱۳۹۷

تفاوت ورق ام دی اف (MDF)و تخته سه لایه

تفاوت ورق ام دی اف(MDF) و تخته سه لایه

اخیرا، چندین نفر از من در مورد ورق ام دی اف(MDF) سوال کرده اند اصلا(MDF) چیست؟ چگونه از تخته سه لایه متفاوت است؟ چرا شما فقط از تخته سه لایه استفاده نمی کنید؟

بنابراین امروز میخواهم تفاوت بین ورق (MDF) و تخته سه لایه، مزایا و معایب هر یک را به اشتراک بگذارم، و چگونه تصمیم می گیرم که کدام یک از این دو برای استفاده کابینت مناسبتر هستند.ام دی اف   (MDF)یا فیبر متوسط تراکم

ام دی اف (MDF) یک ترکیب چوب ساخته شده است که شبیه به تخته خرده چوب است، اما بسیار متراکم تر و قوی تر از تخته خرده چوب است.

تصور کنید که اگر همه ی خاک ‌اره از دیگر فرایندهای تولید محصولات چوبی شسته شده باشد ، و بعد از آن خاک‌ اره با اتصال دهنده مخلوط شده و به ورقه‌های بزرگ به اندازه تخته چندلایه فشرده شود.این روش  بسیار خوب یک روش ساده است، واین دقیقا فرآیندیست که از آن برای ساخت (MDF) استفاده می‌کنند، اما این یک ایده برای تزیین محصول به شما می‌دهد.

به این علت که ام دی اف تشکیل شده از الیاف های چوبی بسیار کوچک است، هیچ دانه چوبی در (MDF) وجود ندارد. و از آنجا که در درجه حرارت بسیار بالا  فشرده می شود، در  (MDF) هیچ جای خالی وجود ندارد مانند آنچه که در تخته چوب های دیگر پیدا می کنید. در اینجا شما می توانید تفاوت قابل ملاحظه ای بین تخته خرده چوب و (MDF) را ببینید، (MDF) درجه بالایی دارد و تخته خرده چوب در درجه پایین تری قرار دارد.مزایای( (MDF

MDF عموما ارزان تر از تخته سه لایه است.

سطح ام دی اف بسیار صاف است، و شما لازم نیست که در مورد  سطح ام دی اف نگران باشید.

از آنجا که سطح ام دی اف بسیار صاف است، این یک سطح عالی برای نقاشی است. ابتدا با استفاده از پرایمر با کیفیت  و روغن اولیه توصیه می شود. از پرایمر های اسپری (آئروسل در MDF استفاده نکنید!) چون هزینه و زمان  زیادی میبرد و باعث می شود که سطح خشن شود.

همچنین به دلیل صاف بودن آن، MDF  یک بستر عالی برای روکش است MDF بسیار سازگار است، به طوری که لبه های برش به نظر می رسد صاف و فضایی و یا فشرده نمی شود.به دلیل لبه های صاف، می توانید از یک روتر برای ایجاد لبه های تزئینی استفاده کنید.

سازگاری و صاف بودن MDF اجازه می دهد تا به راحتی برش طرح های دقیق مانند طرح های کتیه با استفاده از یک تیغه اسکرول، نوار اره و یا اره منبت کاری طرح را اجرا کنید.

معایب( (MDF

MDF همانند تخته ذرات، آب و دیگر مایعات را مثل اسفنج  جذب می‌کند ، مگر این که به خوبی در همه کناره‌ها  با پرایمر، رنگ، یا یک محصول آب‌بندی دیگر آب‌بندی شود 

از آنجا که ام دی اف پیچ را بسیار خوب نگه نمیدارد و سوراخ پیچ را یکبار باز کنید بار دوم هرز میشود و جای پیچ را باید عوض کنید..

از آنجا که ام دی اف بسیار متراکم است، بسیار سنگین است. باعث میشود کار را با دشواری انجام دهید، مخصوصا اگر شما کمکی نداشته باشید، که بتواند به شما کمک کند بلند کردن و برش ورق های بزرگ را انجام دهید.

MDF حاوی (اوره فرمالدئید) است. اگر MDF با پرایمر، رنگ و غیره بسته بندی شده باشد، گازهای  سمی می توانند تا حد زیادی کاهش پیدا کنند (اما احتمالا حذف نمیشوند)، اما هنگام بریدن و شستشو برای جلوگیری از استنشاق ذرات، باید مراقب باشید. من توصیه می کنم حین برش از ماسک استفاده کنید...

                                                                                                                                                              ادامه دارد....

معصومه عزیزی/ منبع: کابی بو

0
۰۳ تیر, ۱۳۹۷

ورق ام دی افMDF کابینت

ورق ام دی اف (MDF) کابینت

شاید برای شما سوال باشد ورق  ام دی اف (MDF) کابینت شما ویا دیوارپوش منزل یا دفتر کار شما از چه جنسی است و چگونه درست شده من برای شما به زبان ساده توضیح میدهمt که ورقه ی کابینت ویا دیوارپوش شما از جنس ام دی اف است حالا سوال شما این است ورق ام دی اف از چه چیزی ساخته شده و ایا این ساختار ام دی اف برای شما مضرراتی دارد یا نه .من به سوال شما پاسخ می دهم.
ام دی اف(MDF) چیست?

ام دی اف (MDF) مخفف تراکم متوسط فیبر است. از لحاظ فنی (MDF)، شامل ترکیبی از ذرات چوب ومواد موم و رزین است که در دمای بالا و فشار بالا با هم ادغام می شوند تا یک محصول مشابه چوب  را شبیه سازی کنند که به مراتب ارزان تر از قیمت چوب واقعی است ایجاد کند.

ویژگی های ام دی اف(MDF)  چیست?

می‌توان ام‌دی‌اف ها را با پوشش‌های ضد حریق پوشاند یا مواد و نمک‌های خاص ضد حریق  کرد؛ ولی بهترین راه اضافه کردن مواد ضد حریق در حین پروسه تولید است. موارد مصرف این نوع تخته‌ها به‌عنوان مثال: پوشش دیوارها، پارتیشن‌ها، قفسهٔ فروشگاه‌ها و… می‌باشد.ام دی اف در برابر رطوبت نسبی مقاوم است.با استفاده از یک چسب ضد رطوبت میتوان استحکام ام دی اف را در برابر رطوبت بالا برد.

حمل و نقل ام دی اف(MDF) چگونه است?

در حمل و نقل ام دی اف (MDF) باید خیلی مراقب باشید زیرا  به این دلیل که خیلی بیشتر از چوب واقعی، گوشه‌های آن به راحتی آسیب می‌بینند و سطوح صاف آن به راحتی خراش برداشته می‌شود.

نحوه کار کردن با ام دی اف(MDF) چگونه است?

 (MDF) معمولا قهوه ای مایل به قرمز یا قهوه ای تیره هستند. کار کردن با (MDF) مثل کار کردن با چوب واقعی استشما به هیچ مهارت یا ابزار خاصی نیاز ندارید در حقیقت ، شمابه احتمال زیاد متوجه خواهید شد که در مقایسه  کار با ام دی اف راحت تر از کار با چوب است (MDF) انعطاف‌پذیر یبیشتری دارد علاوه برآین مزیت ، سطح ام دی اف (MDF) نیز رنگ را به خوبی می‌پذیرد و همچنین به راحتی می توان ام دی اف را روکش کرد تاکنون متوجه شه اید که کابینت ها رنگبندهای متفاوتی را دارند این بخاطر همین رنگ پذیری و روکش پذیری راحت ام دی اف است این محصول ضمن دارا بودن خواص شبیه سایر اوراق فشردهٔ چوبی، دارای برخی خواص برتر نیز هست که باعث ارتقای بازار آن در بین سایر اوراق فشردهٔ چوبی مانند تخته خُرده‌چوب (نئوپان) تخته‌لایه، تخته فیبر سخت و… شده‌است. درواقع، این محصول ام‌دی‌اف ابتدا به‌عنوان جایگزین اوراق فشردهٔ چوبی مطرح بوده و سپس در کاربردهای جایگزینِ چوب نیز به‌کار رفته‌است. در حال حاضر، دامنهٔ کاربردهای آن روزبه‌روز درحال افزایش است.

دیوارپوش از جنس ام دی اف... (MDF)

یکی از پرکاربرد‌ترین دیوارپوش‌ها، دیوارپوش‌هایی از جنس ‌ام‌دی‌اف (MDF) هستند که بسته به شرایط با ضخامت‌های 16میلیمتر ، 8 میلیمتر و 3 میلیمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ‌ام‌دی‌اف هم به عنوان متریال نهایی و هم به عنوان متریال زیر کار بسیار مورد استفاده قرار میگیرد، بطور مثال برای نصب شیشه دکوراتیو باید ابتدا دیوار را با ‌ام‌دی‌اف خام پوشاند و سپس شیشه دکوراتیو را بر روی آن نصب کرد، اما هنگامی که قرار است خود mdf متریال نهایی باشد، گزینه‌های زیادی پیشرو دارید. برای مثال ‌ام‌دی‌اف با روکش ملامینه ، ‌ام‌دی‌اف با روکش‌هایگلاس، ‌ام‌دی‌اف با روکش چوب طبیعی ....
0
۲۹ خرداد, ۱۳۹۷

جنس صفحه ی کابینت از چیست?

جنس صفحه ی کابینت از چیست?

صفحه ی کابینت از ام دی اف  ((MDF است اما ام دی اف دارای انواع مختلفی است ما به اختصار برای شما توضیح میدهیم تا شما بتوانید انواع ام دی اف را بشناسید و کاربرد انواع ان در صفحه کابینت را متوجه شوید:

ام دی اف چیست؟

MDF یا همان فیبر با تراکم متوسط است که از الیاف و یا ضایعات چوب ساخته شده که به زرین اغشته شده و تحت تاثیر گرما و فشار بهم میچسبد. این محصولات قابلیت این را دارد که روکش شود که باعث دوام بالا و زیبایی میشود.چند نوع ام دی اف داریم که به طور ساده برای شما توضیح میدهیم.

انواع ام دی اف

نازک  که دارای قطر ( ۸/۱، ۵/۲، ۴ تا ۶ میلی‌متر) می باشد و کاربرد این نوع ام دی اف نازک در ساخت کف کشوها.پشت کابینت.رویه درها.تمام رویه سازی ها مثل دیوارکوب. پوشش های سقف.غرفه های نمایشگاه....اما نوع دیگر ام دی اف که ضخیم است با قطر۳۰ تا ۴۵ و ۴۵ تا ۶۰ میلی‌متر) که کاربردش در ساخت سازه‌های معماری، ستون‌ها، پایه‌های میز، طاق‌ها، رویه‌کاری (کابینت)، کف نیمکت و کلاً مواردی که صفحات ضخیم نیاز دارند.ویژگی ام دی اف  چگونه است?

قابلیت شکل پذیری و لبه های صاف

محکمتر و سبکتر بودن از چوب های رشته ای

سطوح صاف و متراکم

ظاهری زیبا و طبیعتی ملایم و حالات شبیه چوب

ام ‌دی ‌اف عایق صوت و حرارت است

مضرات ام دی اف

در صورت خراشیده شدن رویه بالایی و نفوذ اب به سرعت خراب میشود.

 به حررات و گرما حساس هستند.

دارای بافت نرم است ،که دلیل سهولت برش زدن ان می باشد.ولی همین نرمی باعث میشود که مثلا پیچ ها با چندبار باز و بسته شدن هرز و لق شوند مگر اینکه محل پیچ را تغییر دهیم.

آنچه ام‌ دی ‌اف (MDF) را کمی برای سلامتی خطرناک می‌کند، فرمالدئید به‌کار‌رفته در رزینی است که ذرات چوب را به یکدیگر می‌چسباند. از این‌ رو، سازمان‌های استاندارد و فعالان ایمنی و بهداشت کار، به سازندگان این ترکیبات توصیه می‌کنند از مقدار کمتری فرمالدئید در رزین‌ها استفاده کنند.
البته بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده این کالا، از اندازه استاندارد این ماده استفاده می‌کنند؛ اما به‌طور کلی، بخارات (به دلیل دمای تبخیر پایین) این ماده در ایجاد آسم و اختلالات تنفسی و در حادترین موارد به ایجاد سرطان کمک می‌کند. بنابراین، از خریداران می‌خواهیم از برندهای غیر‌معروف و ارزان استفاده نکنند و به‌ویژه در اتاق کودک که عبور و مرور هوا در آن کم است، از این کالا استفاده نکنند.
نحوه تشخیص ام دی اف از نئوپان

بیشتر ام ‌دی‌ اف‌های موجود در بازار، وارداتی‌اند و از کیفیت خوبی برخوردار هستند اما
ممکن است ام ‌دی ‌اف را با نئوپان اشتباه گرفت، البته مهم‌ترین فرق نئوپان با ام ‌دی ‌اف این است که نئوپان از خرده‌چوب پرس‌شده ساخته می‌شود و ام‌ دی ‌اف از گرد چوب و چسب .
هزینه ها

معمولا هزینه‌ها شامل خرید ورق حمل به کارگاه برشکاری هزینه برشکاری و فارسی کاری اجرای نوار لبه اسمبل اولیه حمل به محل کارگاه و نصب می‌باشد ،که به صورت یکجا در قرارداد خرید کابینت همراه با درصد سودی معقول می‌آید. قیمت می‌تواند بر اساس متر طول کابینت یا متر مربع متریال مصرفی محاسبه گردد و به نوع قرارداد بستگی دارد.

معصومه عزیزی/ منبع: کابی بو

0
۲۳ خرداد, ۱۳۹۷